|
გაკვეთილის მთავარი
თემა
|
რა არის
რელიეფი?
|
|
სწავლების საფეხური
|
VII კლასი
|
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
10 მოსწავლე
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა
აქტუალობა
|
დაეუფლონ მსოფლიოს
ფიზიკურ რუკაზე დამოუკიდებლად მუშაობას. ინტერესი გაუჩნდეთ
რუკაზე საძიებო სამუშაოსადმი.
მოსწავლეებს განუვითარდებათ მსჯელობის
უნარი. ინფორმაციის მოძიების
უნარი.
|
|
გაკვეთილის მიზნები
და შედეგები
|
მოსწავლე
შეისწავლის რელიეფის არსსა და მნიშვნელობას.
გეო.
VII .6 მოსწავლეს შეუძლია
დაუკავშიროს რელიეფის ფორმები
რელიეფწარმომქნელ პროცესებს.
|
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეს შეუძლია
დაასახელოს დედამიწის ზედაპირის
უსწორმასწორობა.
|
|
შეფასების საგანი
პროცედურები
|
ინდივიდუალური განმსაზღვრელი
|
|
სასწავლო მასალა
და ტექნიკური რესურსები
|
ფიზიკური რუკა.
კონტურული რუკა. დაფა. ცარცი. რვეული.
გლობუსი
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა
საკლასო მენეჯმენტი
|
A - ფაზა - გამოწვევა
- 10 წუთი
კლასის ორგანიზება.
საშინაო დავალების
შემოწმება .
B ფაზა - შინაარსის კონსტრუირება - 30 წუთი
ახალ გაკვეთილს
ვიწყებ საუბრით დედამიწაზე
მოქმედი შინაგანი და გარეგანი ძალები
როგორ უცვლის დედამიწას
ზედაპირს. შემდეგ ვაჩვენებ
რელიეფურ რუკას რისი
საშუალებითაც ეცნობიან მთებისა
და ვაკე დაბლობების
მდებარეობას. ვასახელებთ კონტინენტებზე მდებარე
ცალკეულ მთებს. რომელიც მოცემულია
გაკვეთილში ცხრილის სახით.
კონტურულ რუკებზე
აღნიშნავენ ცხრილში მოცემულ
მთებსა და ვაკე
დაბლობებს.
C ფაზა-გამთლიანება
ახალი გაკვეთილის
შეჯამება კითხვების დასმით.
საშინაო დავალების
მიცემა
|
თამარ ფერაძის ბლოგი
понедельник, 29 июня 2015 г.
გაკვეთილის გეგმა
შეფასების კრიტერიუმები
|
კრიტერიუმები
|
0-4
|
5-6
|
7-8
|
9-10
|
|
მოსწავლეს შეუძლია რელიეფის
არსის გაგება.აანალიზებს მასალაში
არსებულ საკითხებს.გამოხატავს საკუთარ
პოზიციას.
|
მოსწავლე ვერ აანალიზებს
მასალაში არსებულ საკითხებს,
არ შეუძლია საკუთარი
სზრის გამოხატვა.
|
მოსწავლეს ნაწილობრივ შეუძლია
თემის აზრის გაგება,
თუმცა ვერ გამოხატავს
საკუთარ აზრს.
|
მოსწავლეს შეუძლია თემის
არსის გაგება, მაგრამ
უჭირს საკუთარი პოზიციის
დამაჯერებლად გამოხატვა.
|
მოსწავლეს შეუძლია თემის
არსის გაგება. ინფორმაციის
მოძიება სხვადასხვა ტიპის
გეოგრაფიული საშუალებებით.
|
|
მოსწავლეს შეუძლია რელიეფის
ძირითადი ფორმების განსხვავება
ფიზიკურ რუკაზე.
|
მოსწავლეს არ შეუძლია
გეოგრაფიული საშუალებების გამოყენება
|
მოსწავლეს ნაწილობრივ შეუძლია
გეოგრაფიული სიმბოლოების აღნიშვნა
რუკაზე.
|
მოსწავლეს შეუძლიაგეოგრაფიული სიმბოლოების
აღნიშვნა რუკაზე თუმცა
ზოგი სიმბოლო უზუსტოა.
|
მოსწავლეს შეუძლია ყველანაირი
ინფორმაციის დატანა გეოგრაფიულ
საშუალებებზე.
|
Подписаться на:
Сообщения (Atom)